Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Więcej informacji na stronie polityki prywatności !

Huta Łabędy S.A. to dziś Grupa Kapitałowa, w skład której wchodzą cztery spółki córki, zatrudniająca 850 pracowników, osiągająca rokrocznie przyrost przychodów i dodatni wynik finansowy – mówił Zenon Górniak, prezes zarządu HUTY ŁABĘDY S.A. podczas uroczystości 170-lecia powstania zakładu, przypominając jednocześnie dzieje huty.

Jubileusz HUTY ŁABĘDY S.A. połączony z obchodami Dnia Hutnika rozpoczął się uczczeniem minutą ciszy tragedii, do której doszło w jednej z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, parlamentarzyści – senator Adam Gawęda, posłowie Barbara Dziuk i Jarosław Gonciarz, wiceprezes zarządu WĘGLOKOKS S.A. Tomasz Heryszek. Władze samorządu miejskiego reprezentował Andrzej Karasiński, Sekretarz Miasta Gliwice. Obecni byli również przedstawiciele środowiska naukowego z Głównego Instytutu Górnictwa, AGH, Instytutu Metalurgii Żelaza oraz władze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności i hutniczych związków zawodowych.

- Huta Łabędy, w stu procentach polska, jest jednym z najlepszych zakładów przetwórstwa hutniczego w kraju – powiedział w trakcie składania gratulacji i życzeń hutnikom Tomasz Heryszek, wiceprezes zarządu WĘGLOKOKS S.A.
Jednym z głównych punktów uroczystości było wręczenie wysokich odznaczeń państwowych. Aktu dekoracji, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dokonał minister Andrzej Dera. Złoty Krzyż Zasługi za działalność społeczną i charytatywną oraz wkład w rozwój polskiego przemysłu otrzymał prezes Zenon Górniak. Czterech pracowników HUTY ŁABĘDY ( Janusz Fedyszyn, Mieczysław Folek, Eugeniusz Karbownik i Norbert Szukała) uhonorowano Złotymi, a troje (Marzena Allamoda, Bogusław Lewandowski i Janusz Szwinc) Srebrnymi Medalami za długoletnią służbę, za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków.
W liście gratulacyjnym do hutników, Prezydent Andrzej Duda podkreślił ważną rolę, jaką pełnią polscy hutnicy i pracownicy przemysłu hutniczego dla Ojczyzny.
- To dzięki Państwa wysokim kompetencjom, ofiarnej pracy, umiejętności budowania zawodowej wspólnoty, bez której nawet w zawansowanym technologicznie hutnictwie nie uda się odnieść sukcesów – branża hutnicza w Polsce nie tylko nieprzerwanie trwa, ale też umacnia się, modernizuje i w ostatnich latach znacząco zwiększa produkcję. Znakomitym tego przykładem są osiągnięcia Huty Łabędy i przeprowadzone tutaj nowoczesne inwestycje, które wytyczają obiecujące perspektywy, zarówno dla Państwa firmy, jak i dla śląskiego regionu – napisał Prezydent Andrzej Duda.
10 pracowników zostało wyróżnionych hutniczymi odznaczeniami. Ci z kolei, którzy mogą pochwalić się 45-letnim stażem pracy w hutnictwie otrzymali specjalne dyplomy.
Zenon Górniak w czasie wystąpienia przypomniał dzieje huty. Kamień Węgielny został położony w 1848 roku. Huta powstała jak wiele fabryk na terenie Śląska w XIX wieku i rozwijała się mimo różnych historycznych zdarzeń, takich jak Powstania Śląskie, Plebiscyt na Górnym Śląsku, I i II Wojna Światowa. Po wojnie wszystkie urządzenia zdemontowano i wywieziono na Wschód, pozostawiając puste hale. Odbudowa trwała przez lata.
- Od 2011 r. właścicielem HUTY ŁABĘDY S.A. jest WĘGLOKOKS S.A. z siedzibą w Katowicach. Jednym ze strategicznych planów rozwoju Grupy Węglokoks jest branża hutnicza. Obecnie odbywa się porządkowanie aktywów hutniczych a HUTA ŁABĘDY S.A. odgrywa w tym procesie ważną rolę. Realizacja planów strategicznych gwarantuje nam świętowanie następnych jubileuszy – dodał Zenon Górniak.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, którą uświetniły występy artystyczne, wśród nich występ Orkiestry Huty Łabędy.

Grupa Kapitałowa